Zpět

Na zásilky z Číny a Velké Británie je nutné podat elektronické celní prohlášení

Čekáte na svůj balíček z Číny nebo Velké Británie? Možná již dávno leží ve skladu České pošty. Od října i drobné zásilky ze zemí mimo Evropskou unii podléhají dani z přidané hodnoty a proclení. Pro každou z nich je proto nutné podat elektronické celní prohlášení.

Ve skladech České pošty čekají tisíce zásilek ze zemí mimo Evropskou unii a jejich počet neustále narůstá. Důvodem je, že lidé ignorují výzvy České pošty k vyplnění formuláře a plné moci, aby se mohly zásilky proclít a dodat konečnému příjemci. Pošta po zmocnění vše potřebné zařídí. Bez součinnosti zákazníků ale tyto zásilky zpracovat a vyskladnit nemůže.

Při objednávání zásilek ze třetích zemí je vhodné uvádět také e-mailovou adresu. Ta pak poslouží ke kontaktování adresáta. V současnosti má Česká pošta k dispozici e-mailovou adresu u 30 % zásilek, zbytek adresátů je proto kontaktován dopisem. „Klienty informujeme už před příchodem zásilky do České republiky sms zprávou, že můžou očekávat zásilku a dále je žádáme o poskytnutí dat přes webový formulář, za což můžou získat také slevu. Také mohou Českou poštu zmocnit pro zastupování v celním řízení. V případě, že je zásilka již uložena v dočasném skladu a žádáme o zastupování, klient už na slevu nemá nárok,“ popisuje Ondřej Kučera, manažer útvaru mezinárodní pošta.

Legislativa EU určuje povinnost proclít zásilky ze třetích zemí do 90 dnů. Česká pošta ve spolupráci s celním úřadem dělá vše pro to, aby byla doba co nejkratší. „Je tedy nutné, aby lidé reagovali na e-maily, sms a dopisy, které jim zasíláme, nejpozději do 20 dnů. Z kapacitních prostorových důvodů nelze zásilky déle skladovat, nicméně lze lhůtu v odůvodněných případech prodloužit na žádost adresáta," říká k tomu Matyáš Vitík, tiskový mluvčí České pošty a dodává: „Nejde však jen o zásilky z Číny. Řada balíčků je například z Velké Británie. Lidé si příliš neuvědomují, že tato země již není v Evropské unii a také zde platí pravidla pro zásilky z tzv. "třetích zemí" mimo EU.“

Od 1. října je DPH nově vyměřené i u drobných balíčků od hodnoty 0,1 do 150 eur (cca 3840 korun). Limit 45 eur pro osvobození dárkových zásilek od DPH zůstává, i u nich musí ale nově dojít také k proclení. Celní prohlášení může za vás učinit dopravce, k vyplnění celního formuláře s předvyplněnými údaji o zásilce adresáta pošta vyzve přes e-mail, SMS nebo dopis. Klíčové je uvést především hodnotu zásilky, výši poštovného, detailní popis zboží, případně i celní sazební zařízení, takzvaný HS kód. Pošta po zmocnění zajistí celní řízení a odvede DPH.

 

PODCAST:

10. 12. 2021 - Ivo Vysoudil, tiskový mluvčí České pošty (m4a, 372kB)