Elektronická dálniční známka

 

1. 1. 2021 skončila éra lepení papírových dálničních kupónů a nahradila je nová elektronická dálniční známka.
Tu můžete zakoupit také na všech pobočkách pošt i vybraných provozovnách Pošta Partner.  

Druhy a ceny známek  

4 časové varianty

Pro vozidla o celkové hmotnosti do 3,5 tuny si můžete koupit elektronickou známku s platností 1 rok, 30 dní, 10 dní a 1 den. Každý druh elektronické dálniční známky má své barevné logo, zjednoduší vám to orientaci při jejím pořízení.

Informační leták Státního fondu dopravní infrastruktury (pdf, 236kB)

Ceny elektronických dálničních známek

Druh elektronické známky R M D J
  roční měsíční desetidenní jednodenní
Vozidla do 3,5 t – standardní cena 2 300 Kč 430 Kč 270 Kč 200 Kč
Vozidla do 3,5 t – Eko cena* 1 150 Kč 210 Kč 130 Kč 100 Kč
Vozidla do 3,5 t – plug-in hybrid** 570 Kč 100 Kč 60 Kč 50 Kč
Vozidla nad 3,5 t do 12 t Elektronické mýtné
Vozidla nad 12 t Elektronické mýtné

*   Cena platná pro vozidla s pohonem na zemní plyn nebo biometan
**  Cena platná pro plug-in hybridy s emisemi CO2 max 50 g/km

Kontrolu platnosti elektronických dálničních známek bude v silničním provozu zajišťovat Policie ČR a Celní správa ČR. Budou k tomu využívat kamery ve vozidlech nebo na kontrolních branách. Na ovládacím tabletu ihned uvidí informaci o tom, zda má vozidlo zakoupenou platnou elektronickou dálniční známku nebo je osvobozeno.

Ceník Státního fondu dopravní infrastruktury (pdf, 128kB)

Jak a kde známku koupím?

1. Na jakékoliv poště

Řidiči si mohou elektronickou známku zakoupit už tradičně na jakékoliv pobočce České pošty. Dále také na vybraných provozovnách smluvních partnerů České pošty tzv. Pošta Partner, která poskytuje poštovní služby.  Postup je jednoduchý:

  • U přepážky nadiktujete potřebné údaje: druh elektronické dálniční známky (na rok, 30 dní, 10 dní, 1 den), stát registrace vozidla, SPZ a počátek platnosti známky. Pokud máte auto na zemní plyn nebo biometan, nezapomeňte to zmínit, budete mít nárok na sníženou Eko cenu.
  • Zaplatíte a dostanete potvrzení se všemi detaily. Rovnou si zkontrolujte všechny údaje, které jsou na potvrzení uvedené.

    Pozor!  Pouze do 15 minut můžete zažádat o opravu špatně uvedených údajů, jako např. chybně uvedenou SPZ. Poté již není možné jakoukoliv další změnu provést ani uplatnit reklamaci.

2. Na e-shopu www.edalnice.cz i dalších místech

E-shop je dostupný jak z počítače, tak z chytrého telefonu na webu www.edalnice.cz Vyberete si zde druh elektronické dálniční známky, zadáte SPZ a zemi registrace vozidla. Zaplatíte online a do e-mailu dostanete potvrzení včetně platnosti známky.

Známku můžete také pořídit na čerpacích stanicích ČEPRO nebo také v samoobslužných kioscích, které budou umístěné zejména v příhraničních oblastech před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice.

Doba platnosti známek

  • Při nákupu elektronické dálniční známky určuje počátek její platnosti den a čas zaplacení. Tento údaj naleznete na potvrzení, které dostanete na pobočce České pošty. Na potvrzení je uveden i konec platnosti elektronické dálniční známky a vždy platí, že je to v uvedený den ve 23 hodin 59 minut 59 sekund.
  • V případě, že využijete možnost odložení platnosti elektronické dálniční známky (můžete ji koupit s předstihem až o 30 dnů, začíná elektronická dálniční známka platit vybraný den o půlnoci.

Potřebujete vědět více?

Projděte si nejčastější otázky a odpovědi

Praktické rady a informace najdete přehledně na webu www.edalnice.cz/otazky-a-odpovedi

Stáhněte si informační materiály

Informační leták Státního fondu dopravní infrastruktury (pdf, 236kB)

Ceník Státního fondu dopravní infrastruktury (pdf, 128kB)