Zpět

Přeprava zásilek do a z USA může být kvůli nedostatečnému leteckému spojení neúměrně dlouhá

Nedostatečné letecké propojení mezi některými zeměmi světa, které vzniklo kvůli šíření koronaviru, způsobuje neustále problémy i v přepravě zásilek. Česká pošta pravidelně zveřejňuje na svých webových stránkách aktuální seznam zemí, do kterých je pozastaveno přijímání zásilek, a to právě z důvodu neexistence nebo nedostatečného množství leteckých kapacit.

Česká pošta upozorňuje klienty, že v této době může nastat i situace, kdy příjem zásilek do některých zemí nebyl pozastaven, nicméně z důvodu nedostatečných přepravních kapacit může být přepravní doba výrazně prodloužena. Jedná se například o USA. Aktuální přepravní kapacity jsou nižší, než objemy přijímaných zásilek. Může dojít k případům, kdy zásilky zůstávají v Praze zpravidla po několik týdnů. Tím celková přepravní doba přesáhne i jeden měsíc. Jen v minulém týdnu se České poště podařilo odeslat do USA zhruba 6 tun zásilek a do Velké Británie zhruba 4 tuny, ale přesto jsou stále kapacity nedostatečné.

Problémy mohou nastávat i opačným směrem, tedy při doručování zásilek mířících z USA do České republiky. USPS posílá část objemu zásilek mířících do Evropy lodí a následně kamiony.

Česká pošta doručuje svým zákazníkům v České republice zásilky, které ze zahraničí dostane do přepravy, za níž je zodpovědná. Pokud zahraniční přepravní společnosti či e-shopy nejsou kvůli současným limitům v mezinárodní přepravě schopny dopravit zásilku po řádném objednání svým zákazníkem do přepravy, na kterou by měla Česká pošta vliv, nemůže Česká pošta garantovat její doručení adresátovi v České republice.

 

Aktuální seznam zemí, do kterých je pozastaven příjem zásilek k 11. 5. 2020 naleznete ZDE (xlsx, 42kB)