Zpět

Jožin z bažin ve známkovém sešitku

Olej na plátně „Jožin z bažin žere Pražáka“ od Ivana Mládka je námětem nové výplatní písmenové poštovní známky, kterou dnes, 9. září 2020, uvádí Česká pošta do prodeje ve známkovém sešitku. Připomíná tak 50 let od založení Banjo Bandu Ivana Mládka. Motivem přední strany sešitku, který obsahuje 8 ks výplatních známek, je Mládkův obraz „Banjo Band u fotografa“ a na zadní straně je jeho autoportrét doplněný textem s podpisem.

V textu na obalu Ivan Mládek svými slovy přibližuje vznik Banjo Bandu: „Po překvapivém úspěchu, horkou jehlou ušitého Banjo Bandu, na Folk a Country festivalu v Lucerně, přicházely po roce 1970 první zakázky od gramofonových, rozhlasových a televizních společností. Na přání koncertních agentur, které samy daly skupině název, začínám skládat, textovat a posléze i zpívat – pokud možno veselé písně. Do všeho se sám pouštím ze zoufalství po marném hledání vhodného skladatele, textaře a zpěváka.“

Kolem roku 1975 jsou jeho písničky už natolik populární, že Banjo Band profesionalizuje a vystupuje s ním na pódiích po celém tehdejším Československu. K dadaistickým a recesistickým písničkám píše i průvodní slovo, scénky a monology a díky mládkovu zájmu o humor jako takový se hlavním těžištěm jeho tvorby stává humoristická beletrie. V 80. letech minulého století se Ivan Mládek začal realizovat jako malíř olejů v originálním „antiperspektivním“ stylu.

V průběhu 50 let nahrál s Banjo Bandem zhruba 500 písní, které si vedle studentů a střední generace oblíbily hlavně děti. Hity jako Jožin z Bažin, Prachovské skály, Praha-Prčice či Jez doslova zlidověly.

O grafickou úpravu známkového sešitku, jenž byl společně se známkami vytištěn metodou plnobarevného ofsetu v nákladu 80 000 ks, se postaral Jan Kavan. Nominále známek je zastoupeno písmenem „B“, které odpovídá ceně za vnitrostátní Obyčejné psaní – standard do 50 gramů v ekonomickém režimu dodání dle ceníku základních poštovních služeb v aktuálním znění – ke dni vydání 19 Kč. Cena sešitku s osmi známkami činí ke dni vydání 152 Kč a zájemci si jej mohou zakoupit na kterékoliv specializované filatelistické přepážce, vybraných poštách a na webových stránkách České pošty. Známkový sešitek vytiskla Tiskárna Hradištko, s.r.o.