Zpět

Česká pošta od července 2023 upravuje dobu doručení obyčejných listovních zásilek

Česká pošta zavedla od února 2020 systém dvourychlostního doručování. Do tohoto data byly všechny listovní zásilky doručovány následující den po podání. Vzhledem ke klesající poptávce po tomto způsobu komunikace nabídla Česká pošta svým klientům prioritní doručení, které zůstalo v režimu dodání následující den po podání, a ekonomické, kdy jsou dopisy a pohlednice doručovány dva dny po podání.

Podle dosavadních zkušeností pouze 7 % klientů preferuje doručení listovní zásilky následující den po podání. Většina využívá ekonomický, byť pomalejší způsob doručení. Vzhledem k trvalému poklesu zájmu o listovní zásilky a s ohledem na zákon DEPO, kdy nově dva miliony subjektů už nekomunikují s úřady prostřednictvím papírových doporučených dopisů, ale přes datové schránky, se od 1. července 2023 ekonomický režim prodlužuje z D+2 na D+3. Souvisí to s optimalizací listovní doručovací sítě. Pokud někdo preferuje prioritní způsob doručení, pak D+1 může využít, to zůstává zachováno.

V pilotní fázi probíhalo testování tohoto upraveného modelu doručování listovních zásilek na 17 dodávacích provozovnách, konkrétně na dodejnách Pelhřimov, Pacov, Humpolec, Valašské Meziříčí, Vsetín, Valašské Klobouky, Praha 515, Praha 6, Depo Benešov, Vlašim, Kolín, Kutná Hora, Zruč nad Sázavou, Čáslav, Ústí nad Labem, Lovosice a Vrchlabí.

Od 1. června 2023 pak do režimu D+3 přešlo dalších 144 dodávacích provozoven. Od 1. července 2023 budou listovní zásilky doručovány upraveným způsobem na všech 289 dodávacích provozovnách po celé České republice. Od července 2023 bude stát obyčejný prioritní dopis 34 korun, ekonomický pak 27 korun. Česká pošta denně přepraví zhruba 1,8 milionů listovních zásilek.

 

PODCAST:

2. 6. 2023 - Matyáš Vitík, tiskový mluvčí České pošty (m4a, 346kB)