Zpět

Známky s díly Sutnara a Toyen

Venuše s kloboukem od Ladislava Sutnara a obraz Po představení od Toyen. To jsou náměty dvou nových příležitostných poštovních známek z edice Umělecká díla na známkách, které Česká pošta uvádí do prodeje ve středu 8. listopadu.

Ladislav Sutnar, který se narodil 9. listopadu 1897 v Plzni a zemřel 13. listopadu 1976 v New Yorku, byl jednou z nejvýznamnějších postav české meziválečné moderny a významnou osobností amerického a světového užitého umění a designu. Studoval malířství na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, architekturu na Karlově univerzitě a matematiku na Českém vysokém učení technickém. V roce 2014 po něm byla pojmenována Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Autor grafické úpravy emise, Kamil Knotek, pro motiv známky v nominální hodnotě 34 Kč vybral obraz z cyklu Venuše, zobrazující portrét dívky v kovbojském klobouku.

Druhá ze známek je věnována dílu česko-francouzské malířky Toyen, vlastním jménem Marie Čermínové. Narodila se 21. září 1902 v Praze a zemřela 9. listopadu 1980 v Paříži. Jedna z představitelek evropského surrealismu je významnou postavou české kultury, ačkoli většinu života prožila v Paříži. Patřila mezi nejvýznamnější a nejsvobodnější tvůrčí osobnosti umělecké avantgardy první poloviny 20. století. Autor Otakar Karlas jako motiv známky v nominální hodnotě 44 Kč vybral její známý obraz Po představení, který znázorňuje ženu cvičící na tyči, zapřenou hlavou dolů, v krátké bílé sukni, která jí zakrývá celou hlavu.

Součástí obou emisí jsou i obálky prvního dne vydání (FDC). Ke známce s obrazem Venuše s kloboukem od Ladislava Sutnara náleží motiv jeho obrazu z cyklu Strip Street se striptérkou s odhalenými ňadry a ke známce s Toyeniným obrazem Po představení vybral autor grafické úpravy dílo Fata Morgana.

Obě emise vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., známky plnobarevným ofsetem a související FDC digitálním tiskem. Náklad každé emise je 48 000 kusů známek a 2 300 kusů FDC.

Zájemci si mohou obě známky pořídit na specializovaných přepážkách nebo v e-shopu na webových stránkách České pošty.

 

PODCAST:

8. 11. 2023 - Matyáš Vitík, tiskový mluvčí České pošty (m4a, 231kB)