Zpět

Zahrajte si na detektivy v Poštovním muzeu

Plánujete o prázdninách výlet či dovolenou v jižních Čechách, máte rádi detektivky, chystáte se sjíždět Vltavu, soutěžíte rádi? Jestli jste si alespoň na jednu otázku odpověděli ano, potom určitě navštivte Poštovní muzeum ve Vyšším Brodě a zúčastněte se tradiční letní poštovní detektivky, soutěže, kterou si oblíbily nejen děti, ale i jejich rodiče. I v letošním roce se můžete stát opravdovým poštovním detektivem.

Zahrajte si na detektivy - Čtyřlístek - ilustrační „Od doby, co Pošta vydala písmenové známky s pohádkovými hrdiny Fifinkou, Myšpulínem, Pinďou a Bobíkem se začaly dít věci. Zatímco se výplatní známky s panem prezidentem smutně krčí v koutě, Čtyřlístkové jdou vysloveně na dračku, za necelý rok se jich prodaly milióny. Poprvé se také stala neuvěřitelná věc. Třistatřicettři postaviček ze známek uteklo. Navzdory zákonům, poštovním předpisům a přísným směrnicím. Zatrolení rošťáci! Otázkou zůstává, proč si to všechny postavičky namířily do poštovního muzea ve Vyšším Brodě. Do dějin Pošty se přece už zapsaly? Většinu z nich se nám podařilo pochytat a hezky je vrátit na známky. Až na posledních osm. Ještě, že se kamarádíme s bývalým vyšebrodským poštmistrem, panem Mňácou, dnes veleváženým strašidlem v poštovním muzeu. Za nočního reje nám pohádková zlobidla vyfotil, teď ještě najít ty pravé muzejní exponáty, ve kterých se přes den ukrývají…. pomůžete nám?", prosí o pomoc Poštovní muzeum ve Vyšším Brodě.

Jak na to?

Každý z návštěvníků muzea dostane u vstupu do Poštovního muzea služební průkaz poštovního detektiva a podle instrukcí doplní správné odpovědi – tedy, v kterých exponátech se oblíbené postavičky schovávají. Úspěšní badatelé získají vysvědčení s razítkem poštovního detektiva a poštovní lízátko. Život je třeba si osladit.

Oblíbená letní detektivka, která se v letošním roce uskuteční již počtvrté, si už stihla najít skalní fanoušky. „Dokonce máme některé návštěvníky, kteří k nám jezdí speciálně kvůli soutěži – přijdou a už v pokladně hlásí: Já jsem tady už potřetí, jsem zvědavý, co jste si pro nás letos připravili…," uvedl Luboš Kocman, správce vyšebrodského poštovního muzea. „O loňských prázdninách navštívilo expozici 6 073 lidí. Jen pro zajímavost - 192 z nich byli pošťáci. Kolik lidí se soutěže opravdu zúčastní, ale neevidujeme. Někteří soutěžící tady po muzeu blomcají i čtyřikrát, jen aby to celé vyplnili. Jde o prestiž – prostě to musí dokázat. Rodiče se zase chtějí vytáhnout před svými dětmi," doplnil Kocman.

Poštovní muzeum nabízí pestrou sbírku exponátů

Poštovní muzeum má však kromě oblíbené letní hry co nabídnout. K vidění je rozsáhlá expozice dějin poštovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku od roku 1526 do současnosti na ploše téměř 2000 m². Návštěvníkům nabízí i unikátní sbírku vozů, kočárů a saní z 19. století, historické poštovní stejnokroje, vývěsní štíty, pokladny, schránky, mapy, ukázky korespondence, staré psací potřeby, výplatní a orážecí stroje. Velkou expozici tvoří i telegrafní, dálnopisné a telefonní přístroje. To vše a ještě více naleznete v krásném prostředí cisterciáckého kláštera, který byl založený roku 1259 Vokem z Rožmberka.

Otevírací doba muzea je v sezoně (duben – říjen) otevřena denně, kromě pondělí, od 9–12 hodin a odpoledne od 13–17 hodin.

Pobočka Poštovního muzea se nachází v malém jihočeském městě Vyšší Brod (cca 200 km od Prahy nedaleko hranic s Rakouskem), zhruba 15 km od Českého Krumlova, nedaleko se tyčí hrad Rožmberk. Právě zde, ve Vyšším Brodě, začíná většina vodáků svoji vltavskou pouť. Vyšší Brod je snadno dostupný autem, autobusem nebo vlakem. V letní sezoně jsou autobusové a vlakové spoje posíleny. Všechny informace o Poštovním muzeu ve Vyšším Brodě, naleznete na stránkách www.postovnimuzeum.cz.