Zpět

Vánoční pošta v plném proudu

Každoročně Česká pošta před Vánočními svátky zaznamenává zvýšení počtu listovních a balíkových zásilek určených nejenom do tuzemska, ale i do zahraničí.

Letos již v průběhu října Česká pošta odbavila 8 500 000 balíků a 98 000 000 ks listovních zásilek, což je celkem o 13 % víc než v témž období v loňském roce. V celkových číslech je nárůst oproti jiným měsícům více než 30% a těsně před Vánoci se dostaneme na číslo vyšší o dalších 20 %.

Pošta chce samozřejmě dodržet své standardy, a proto v těchto měsících zavádí speciální, mimořádné směny.

Aby i váš balík dorazil v předvánočním provozu bez komplikací a včas, každoročně doporučujeme:

  • Balík řádně zabalit tak, aby byl obsah účinně chráněn proti možnému poškození v důsledku kontaktu s jinými poštovními zásilkami (třením, tlakem a nárazem).
  • Balík pojistit. V případě, že balík není pojištěn, jedná se o takzvanou obyčejnou zásilku, kterou Pošta dodá bez toho, že by příjemce potvrzoval převzetí. Za škodu vzniklou ztrátou, poškozením nebo úbytkem obsahu obyčejné zásilky podle stanovených poštovních podmínek Pošta neodpovídá. Vždy záleží na službě, jakou si zákazník zvolí – adekvátně k obsahu jeho zásilky.
  • Neposílejte v balíku „překvapení", která se Poštou přepravovat nesmějí. Takovéto balíčky budou z přepravy vyloučeny. Do balíku určitě nepatří například:
    • prskavky, dýmovnice a jiná pyrotechnika. (Platí to i v případě, že balík s překvapením putuje do ciziny. Celníci ho po prověření rentgenem okamžitě vyloučí z přepravy.)
    • tlakové lahve, plastové lahve, pistole, ředidla a jiné hořlaviny, spreje, omamné a psychotropní látky, jedovaté a žíravé látky.

Více informací jak bezpečně poslat zásilku najdete také např. v poštovních podmínkách.


Mluvou čísel:

Česká pošta přepraví ročně přes miliardu listovních zásilek. (V tomto čísle nejsou obsaženy letákové zásilky.)

Česká pošta přepraví přes dvacet čtyři milionů kusů balíků za rok. Polovinu z nich doručí do druhého dne.

Od začátku prosince každoročně zaznamenává Česká pošta oproti jiným měsícům nárůst počtu balíků a listovních zásilek, těsně před Vánoci je jich víc skoro o polovinu.

Ve vánočním provozu (poslední týden před Štědrým dnem) se v loňském roce zvýšil počet zásilek na jediném poštovním přepravním uzlu pro Prahu a střední Čechy až na 2 500 000 kusů zásilek denně. To je o 1 100 000 kusů více, než činí běžný denní provoz.

Počet zásilek z poštovních schránek se za poslední týden před Štědrým dnem jen v Praze zvýší asi šestkrát až na 1 800 kg.
Mgr. Dita Václavíková
tisková mluvčí České pošty, s. p.
tel.: 221 132 122
fax: 221 132 124
e-mail: vaclavikova.dita@cpost.cz