Zpět

Sběrný přepravní uzel v Brně: nové srdce jihomoravské pošty

Osm moderních center

Dnes v 11.00 bude slavnostně otevřen nový přepravní uzel České pošty v Brně-Štyřicích. Sběrný přepravní uzel za téměř miliardu dvě stě tisíc korun postavila společnost Skanska během devatenácti měsíců. Jedna z nejvýznamnějších investic České pošty nahradí starý brněnský uzel, uzel v Břeclavi a Jihlavě. Převezme tak úlohu technologické a logistické osy České pošty pro celý jihomoravský region.

,,Koncepcí České pošty je postupně nahradit roztříštěnou a technologicky nejednotnou řadu malých sběrných míst několika výkonnými celky vybavenými jednotnou a moderní technologií."

JUDr. Karel Kratina, generální ředitel České poštyJeště před 10 lety existovalo v síti české pošty 70 přepravních uzlů. Dnes jich je 11 a cílovým stavem je pouhých 8 automatizovaných sběrných přepravních uzlů. Brno je po uzlech v Praze, Plzni a Olomouci již čtvrtým moderním centrem, které odpovídá požadavkům 21. století. ,,Velká osma" bude plně funkční během nejbližších let, po dokončení uzlů v Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Ostravě.
 

Pošta ušetří, a přesto zlepší služby

Většina změn se odehrává v zázemí České pošty, klienti je sice neuvidí, měli by je ale poznat na kvalitě služeb.

,,Ten kdo změnu k lepšímu a vyšší zákaznický komfort pozná okamžitě, je velký podavatel, součástí nového uzlu je totiž nová pošta pro hromadná podání. Nový systém zpracování a třídění zásilek se ale projeví na kvalitě a rychlosti služeb, a to nejen na jižní Moravě."

Ing. Rastislav Horáček, náměstek Gř ČP pro provoz


Nový technologický a přepravní systém umožní bez dalších zpracovatelských mezistupňů zajistit celý komplex povozních operací, a to s výrazně redukovaným počtem pracovníků a ve vyšší a stabilizované úrovni kvality.

,,Projekt zahrnoval několik stavebních částí. Kromě jiného jsme prodloužili Polní ulici, aby mohl být uzel dopravně obsluhován mimo obytnou zónu,"

připomíná projektový manažer společnosti Skanska CZ Vít Novák.
Přepravní uzel a lidé

Brněnský přepravní uzel zabezpečí dodání zásilek pro celou jižní Moravu a z celé jižní Moravy. Nahrazuje tři uzly, které jižní Moravu ,,obhospodařovaly" dosud: uzel v Břeclavi, v Jihlavě a starý uzel brněnský. K tomu se samozřejmě vážou i personální otázky. Zrušené uzly v Břeclavi a Jihlavě zaměstnávaly 279 lidí. Česká pošta kolegy o chystané změně systematicky informovala od začátku roku 2006 a nabízela jim práci na všech volných pozicích v celém Jihomoravském kraji, samozřejmě včetně nového uzlu. Pracovníci, kteří nabídky nevyužili, dostali - v souladu se zákoníkem práce a podnikovou kolektivní smlouvou - odstupné ve výši pětinásobku mzdy, kolegové, kteří pro Poštu pracovali 20 let a více, pak sedminásobek.

Sběrný přepravní uzel v Brně bude zaměstnávat pošťáky ze tří zrušených uzlů plus několik dalších z brněnských pošt. Z celkového počtu 557 pracovních míst je jich 98 nových.
 

Perličky značného významu

Technologické vybavení brněnského sběrného přepravního uzlu, investice za 330 milionů, je na špičkové úrovni:

  • dva plně automatizované třidiče dokáží za hodinu roztřídit podle směrovacího čísla téměř 90 000 listovních zásilek (pro zajímavost - při ručním třídění byl maximální výkon pošťáků-rekordmanů 1000 ks/hod);
  • balíkový třidič roztřídí za hodinu 2 500 zásilek.
    V listovní třídírně se denně zpracuje 1 000 000 listovních zásilek.


Přímo klientům bude v prostorách SPU sloužit nová pošta pro podání hromadných zásilek.

Starý přepravní uzel bude po modernizaci sloužit jako nová pošta pro obyvatele Brna.


Bc. Dita Václavíková
tisková mluvčí České pošty, s. p.
tel.: 267 196 282
fax: 267 196 406
e-mail: vaclavikova.dita@cpost.cz


Sběrný přepravní uzel je zpracovatelské centrum, do kterého se soustřeďují všechny poštovní zásilky z a do určitého regionu. Zde se třídí a pak dále distribuují - zásilky směřující z regionu putují na jiné SPU, zásilky směřující do regionu na dodací pošty.