Zpět

Poštovnímu Mozartovi se poklonila Vídeň

 

Známku České pošty „Wolfgang Amadeus Mozart“ vyhlásila porota nejuznávanější mezinárodní soutěže Grand Prix de l´exposition WIPA ve Vídni druhou nejkrásnější známkou světa za rok 2011.

Potřetí za sebou se tak česká cenina umístila na nejvyšších stupních. V předchozím ročníku získala Česká pošta se známkou „Poštovní muzeum“, od slovenského výtvarníka Dušana Kállaye a rytce Miloše Ondráčka, ocenění nejvyšší.

 „Úspěch Mozartovy známky nejspíš spočívá v jejím nezaměnitelném vzhledu vymykajícím se jednoznačně všem ostatním československým a českým poštovním známkám na první pohled,“ říká Břetislav Janík, ředitel odboru známkové tvorby České pošty a dodává: „Navíc se nejedná se o první ocenění této známky. Ta již loňský rok uspěla v konkurenci 250 soutěžních známek z celého světa a v prestižní soutěži, pořádané Námětovou skupinou Hudba při svazu německých a amerických filatelistů, obsadila třetí místo.“

Do soutěže spojené se světovou výstavou WIPA Vídeň můžou každý rok poštovní správy přihlásit vždy maximálně jeden exemplář. Česká pošta vybrala pro rok 2011 písmenovou známku „Wolfgang Amadeus Mozart“ od výtvarnice Mariny Richterové, kterou liniově rozkreslil Martin Srb. Na první pohled neobvyklá cenina získala od porotců 123 bodů, což nakonec nestačilo pouze na známku z Lichtenštejnska se 149 body. Na třetím místě se umístila známka ze Spojených arabských emirátů (115 bodů) následovaná poštovními správami Hongkongu, Thajska, Taiwanu, Běloruska, Švýcarska, Vatikánu a Rumunska. Potvrdil se tak znovu fakt, že české známky mají ve světě výborné renomé.

Česká pošta nabídla k 255. výročí narození hudebního génia známkový sešitek s šesti známkami s písmenovým nominálem, v tomto případě písmenem „E“, které je určeno pro standardní listovní zásilky do 20 gramů směřujících do evropských zemí.

 

Mgr. Marta Selicharová 
tisková mluvčí,
Česká pošta, s.p.

Známka

 

Známkový sešitek

 

Nálepní list