Zpět

Postcrosseři mají českou poštovní známku

Česká pošta se rozhodla podpořit světové hnutí postcrossing vydáním oficiální poštovní známky. Nejen filatelisté ji mohli poprvé zakoupit v minulém týdnu, a to například i na setkání postcrosserů na veletrhu Sběratel 2015 v sobotu 5. září na výstavišti v pražských Letňanech.

I když Česká pošta není první poštou ve světě, která známky a dopisnice k tématu postcrossingu vydala, je první, která vydání známky konzultovala s pořadateli tohoto hnutí. Zakladatelé dostali přímo možnost navrhnout známku tak, aby se samotným postcrosserům co nejvíce líbila. Autorka známky vydané Českou poštou Maria Nogueira pochází z Portugalska, kde se celý nápad zrodil. Známka má nominální hodnotou "E" (25 Kč - poštovné do Evropy). Pokud dolepíte 5 Kč známku, můžete tuto známku poslat i do zámoří, nebo do mimoevropských zemí.

Velice zjednodušeně řečeno se pod slovem postcrossing se skrývá vyměňování pohlednic. S myšlenkou propojení světa pomocí pošty a tím, že si kdokoliv bude moci vyměňovat pohlednice s náhodnými uživateli z celého světa, poprvé přišli Paulo Magalhães a Ana Campos z Portugalska. Zprvu jednoduchý nápad se postupně rozrostl a získával další nadšence. Smyslem projektu je, že za každou odeslanou pohlednici získáte jinou a vaše sbírka se může rozrůst o velmi zajímavé sběratelské kousky.

Matyáš Vitík
tiskový mluvčí
Česká pošta, s.p.
vitik.matyas@cpost.cz