Zpět

Písmeno Z v provozu České pošty

Vojáci, váleční zločinci a vrazi, kteří drancují Ukrajinu, používají pro své označení novodobou svastiku, písmeno Z. Někteří zákazníci upozorňují na vybrané provozní poznámky České pošty, kterými zaměstnanci v průběhu přepravy zaznamenávají na určité typy zásilek různé provozní údaje, aby mohly být zásilky řádně a včas dodány. Jednou z těchto provozních poznámek je samolepka s písmenem Z. V poštovní terminologii písmeno Z na zásilce znamená, že byla podána po rozhodné době, tedy, že bude doručována až druhý den po podání, nikoli den následující.

Další možností, kde se setkat s písmenem Z, je poštovní známka, která je určená pro zaplacení poštovného pro dopisy nebo pohlednice, které putují do mimoevropských zemí. Příkladem může být známka TGM v Izraeli, která byla vydána koncem loňského roku.

Česká pošta podporuje ukrajinské občany během války v jejich zemi. Nabídla prostřednictvím Ministerstva vnitra svá školicí a rekreační zařízení k ubytování ukrajinských uprchlíků, kteří jsou zasaženi válečnou agresí ve své zemi. Konkrétně se jedná o rekreační a školicí zařízení Moravec na Vysočině, o středisko Vítkov-Podhradí v Moravskoslezském kraji a o rekreační zařízení Rožmberk nad Vltavou v Jihočeském kraji.

Česká pošta od 1. března nabízí odeslání Standardního balíku na konkrétní adresu na Ukrajinu zdarma. Od začátku akce lidé poslali tímto způsobem celkem 675 balíků.

Česká pošta zapůjčila Českým drahám sedm svých nákladních vagonů. Ty se mohou zapojit do vlaků, které zajišťují spojení s Ukrajinou.

 

PODCAST:

11. 3. 2022 - Matyáš Vitík, tiskový mluvčí České pošty (m4a, 363kB)