Zpět

Letenská památka na nové známce

Příležitostná písmenová poštovní známka Letenský kolotoč NTM připomíná jeden z nejstarších podlahových kolotočů v Evropě.

„Výtvarný návrh pochází z dílny Mikuláše Kavana a rytinu obálky prvního dne vydání připravil Bohumil Šneider. Námětem známky je nejvýznamnější prvek kolotoče, dřevěný koník, kterého v pozadí doplňuje celkový pohled na tuto historickou památku. Známku Česká pošta uvádí do prodeje ve středu 13. března,“ říká Martina Ivanová, ředitelka pobočkové sítě České pošty.

Letenský kolotoč nechal v roce 1892 postavit Josef Nebeský a projekt i realizaci zajistil tesařský mistr Matěj Bílek. Od roku 1894 se nachází na pražské Letenské pláni v Kostelní ulici před Národním technickým muzeem, ale původně stál na Královských Vinohradech. Od roku 1991 je kolotoč chráněn jako památka. Od roku 2004 je majetkem Národního technického muzea. Veřejnosti byl znovu zpřístupněn v roce 2022 po rozsáhlé rekonstrukci. Nyní disponuje 19 koníky potaženými pravou koňskou kůží, šesti historickým závodními autíčky ze 30. let minulého století a novým hudebním zařízením.

Námětem související obálky prvního dne vydání (FDC) je centrální motiv středového sloupu, který je obklopen rytířským brněním. To navozuje romantického ducha historické lidové atrakce, i když je ve skutečnosti vyrobeno z tzv. papírmaše pokrytého plátkovým kovem.

Nominále známky je zastoupeno písmenem „B“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní – standard do 50 g v ekonomickém režimu dodání dle ceníku základních poštovních služeb v aktuálním znění – ke dni vydání 27 Kč.

Tiskárna Hradištko, s. r. o., vytiskla známku ofsetem v nákladu 400 000 kusů a FDC ocelotiskem z ploché desky v počtu 2 300 kusů. Zájemci si mohou novou známku zakoupit na vybraných poštách nebo v e-shopu na webových stránkách České pošty.

 

PODCAST:

13. 3. 2024 - Matyáš Vitík, tiskový mluvčí České pošty (m4a, 212kB)