Zpět

Drtikolova Duše ke 140. výročí narození

Milan Jaroš je autorem grafické úpravy emise nové příležitostné poštovní známky z edice Umělecká díla na známkách: František Drtikol, kterou Česká pošta uvede do prodeje ve středu 15. března. Motivem ceniny je Drtikolova fotografie s názvem Duše. Společně se známkou vychází i obálka prvního dne vydání, jejímž motivem je fotografie s názvem Akt. Od narození jednoho z nejvýznamnějších českých fotografů uplynulo 140 let.

František Drtikol, jenž se narodil 3. března 1883 v Příbrami a zemřel 13. ledna 1961 v Praze, svá fotografická díla tvořil mezi lety 1901 až 1935 a příležitostně se věnoval grafice a překladatelství. Proslul především svými portréty a akty ve stylu pozdní secese, později ovlivněnými kubisticko-futuristickými prvky. Díky své tvorbě patří mezi nejúspěšnější české klasiky fotografie aktu, od roku 1911 se Drtikolovy fotografie začaly objevovat na fotografických výstavách v Čechách a později i v zahraničí. V roce 1922 měl první samostatnou výstavu v Uměleckoprůmyslovém muzeu a v roce 1938 vyšla jeho fotografická monografie Žena ve světle, která obsahovala 46 aktů. Je znám i svou duchovní praxí Bhagavadgíty a buddhismu a je nazýván Patriarchou českého buddhismu.

Nominální hodnota známky je 34 korun a lze je tak využít například k ofrankování obyčejného psaní do 100 gramů v prioritním režimu dodání. Celou emisi vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., známku ofsetem v nákladu 52 000 kusů známek a obálku prvního dne vydání digitálním tiskem v nákladu 2 400 kusů. Zájemci si mohou novou ceninu zakoupit na přepážkách či v e-shopu na webových stránkách České pošty.

 

PODCAST:

14. 3. 2023 - Matyáš Vitík, tiskový mluvčí České pošty (m4a, 210kB)