Zpět

Česká pošta opět varuje před podvodnými zprávami

Česká pošta v poslední době opět zaznamenala vlnu podvodů, při nichž je zneužito jméno České pošty a klientům jsou podsouvány nepravdivé informace o jejich zásilkách za účelem vymámit z nich přístupové údaje k jejich elektronickému bankovnictví.

Z tohoto důvodu Česká pošta opět varuje zákazníky před podvodnými zprávami, které předstírají, že byly odeslány z České pošty. Žádáme klienty, aby si dávali zvýšený pozor na všechny příchozí e-maily či zprávy, především z neznámých adres a adres, na které upozorňujeme na webových stránkách České pošty. Těmto formám útoku se dá velmi těžko předcházet a ke zneužití může být útočníky využit jakýkoliv subjekt státní, veřejné nebo komerční sféry.

Veškeré falešné zprávy, které Pošta obdrží, zveřejňuje na svých webových stránkách jako varování. Na stejném místě jsou také rady a postupy, jak phishingový útok rozpoznat. Na tuto podstránku se uživatelé dostanou jednoduše z hlavní stránky webu po kliknutí na banner nebo jej klienti naleznou zde: www.ceskaposta.cz/o-ceske-poste/bezpecnostni-informace. Na stejném místě naleznou i jednoduché rady a tipy, jak útok rozeznat, případně jak s ním naložit.

Nejčastěji se jedná o falešné oznámení nedoplatku za poštovní zásilku (balík), kdy se útočník pod záminkou doplatku formou elektronické platby dostane k údajům o platební kartě a obratem oběti konto „vybílí“. Typickým příkladem je mobilní zpráva, že objednaný balík je na cestě ke kupujícímu

a zbývá uhradit potřebnou částku, často v řádu desetikorun, aby mohla být zásilka doručena. Ve zprávě je přiložený odkaz, který kupujícího přesměruje na platební bránu, kde má klient vyplnit údaje ze své platební karty. Jedná se o podvod, Česká pošta tento způsob úhrady nevyužívá. Nedoplatek na jakékoli službě není možný, protože platbu provádí VŽDY odesílatel a pokud se jedná o dobírku, platí příjemce přímo doručovateli při předání. Vždy je však možnost, pokud si uživatel není jistý, obrátit se na kteroukoli pobočku pošty nebo na infolinku.

Základním verifikačním údajem je číslo balíku, které lze ověřit v aplikaci Pošta on-line nebo na webu www.postaonline.cz/trackandtrace, pokud číslo neexistuje, jedná se o podvrh. Nikdy také neotvírejte odkazy z neznámých či podezřelých odkazů. Pokud přece jen dojde k odcizení vašich financí, neprodleně kontaktujte svou banku a následně vše oznamte Policii ČR.

 

PODCAST:

16. 4. 2024 - Ivo Vysoudil, tiskový mluvčí České pošty (m4a, 396kB)