Zpět

Aršík s detailem meandru řeky Moravy

Litovelské Pomoraví je název nového příležitostného poštovního aršíku, který Česká pošta uvede do prodeje ve středu 12. června. Výtvarný návrh poštovní ceniny se dvěma známkami v hodnotě 42 a 48 korun připravil Josef Dudek a rytinou ho doplnil Miloš Ondráček.

Námětem aršíku je řeka Morava protékající divokým lužním lesem ve zmíněné Chráněné krajinné oblasti a na známkách jsou vyobrazeni motýl perleťovec sedící v trávě a volavka stojící ve vodě. Oba hlavní motivy jsou obklopeny ve vodě ležícím množstvím popadaných stromů a podemletými břehy zarostlými neprostupnou vegetací. Litovelské Pomoraví nejsou jen divoké močály a lužní lesy v okolí řeky Moravy, ale i kulturní krajina utvářená prací tamních obyvatel s úctou a láskou k rodnému kraji. Součástí vydání jsou i dva druhy obálek prvního dne vydání (FDC). Námětem první je interiér stodoly a na druhé je zobrazena kaplička u křižovatky před obcí Nové Mlýny.

Celou emisi vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., aršík ocelotiskem z ploché desky kombinovaný ofsetem v nákladu 22 000 kusů a oba druhy FDC digitálním tiskem po 2 300 kusech. Zájemci si mohou nový příležitostný poštovní aršík zakoupit na vybraných poštách nebo na e-shopu České pošty.

 

PODCAST:

11. 6. 2024 - Matyáš Vitík, tiskový mluvčí České pošty (m4a, 156kB)