Zřízení datové schránky

Jak můžu podat žádost o založení datové schránky?

O datovou schránku mohou zažádat fyzické osoby, podnikající fyzické osoby a právnické osoby, které nejsou zapsány v obchodním rejstříku nebo nejsou zřízeny zákonem. Pokud máte datovou schránku zřízenou ze zákona, o její založení žádat nemusíte, bude vám založena automaticky.

Zřízení datové schránky je zdarma. Nejjednodušším způsobem je požádat o založení datové schránky na kontaktním místě Czech POINT.

O datovou schránku můžete také požádat:

Osobně - Vyplněnou žádost předáte na podatelnu Digitální a informační agentury (DIA).

Poštou - Vyplněnou žádost s úředně ověřeným podpisem pošlete na adresu Digitální a informační agentury (DIA). Úředně ověřený podpis si zajistíte na poštách označených logem Czech POINT.

Jak obdržím přihlašovací údaje?

Přístupové údaje jsou v případě datových schránek zřizovaných na žádost zasílány podle přání žadatele buď na kontaktní adresu, uvedenou žadatelem ve formuláři žádosti, nebo jsou generovány tzv. virtuální obálkou (žádosti o schránky fyzických a podnikajících fyzických osob, které byly přímo vyřízeny na Czech POINT) a zaslané na emailovou adresu žadatele.

Nezapomeňte, že prvotní heslo je třeba při prvním přihlášení změnit.

Heslo doporučujeme měnit každých 90 dní. Pokud si nepřejete měnit heslo každých 90 dní, je třeba si v nastavení datové schránky nastavit neomezenou platnost hesla.

 

Víte, co je to fikce doručení nebo jak uchovávat zprávy ve vaší datové schránce i po 90 dnech? Pro další informace o datových schránkách volejte zákaznickou linku 954 200 200 nebo navštivte webové stránky www.mojedatovaschranka.cz.