Zpět

Vesmírný aršík Ondřeje Douleho

Ve středu 9. září tohoto roku Česká pošta uvede do prodeje příležitostný poštovní aršík, jehož námětem je model vesmírné základny MB 10 českého vesmírného architekta Ondřeje Douleho, jehož předlohu graficky upravil Otakar Karlas. Nový aršík je vytištěn metodou plnobarevného ofsetu v nákladu 32 000 ks a obálka prvního dne vydání (FDC) s námětem průřezu modelem základny pak digitálním tiskem nákladem 2 900 ks.

Ondřej Doule je absolventem inženýrského studia fakulty architektury pražského ČVUT a po té pokračoval v doktorském studiu oboru teorie architektonické tvorby a paralelně studoval Space management na Mezinárodní vesmírné univerzitě ve Štrasburku. V průběhu studia v Praze pracoval v řadě ateliérů a na půlroční stáži pracoval v pařížském ateliéru italského architekta Renza Piana, s nímž spolupracoval na londýnském mrakodrapu Shard a Museu Paula Kleeho. Po dokončení doktorátu v Praze a zakončení studia v NASA Ames Research Center v Kalifornii, zahájil rezidentní výzkum na International Space University ve Štrasburku se specializací na pobyt člověka ve vesmíru a vesmírnou architekturu. Následně pracoval jako Hardware expert pro NASA KSC a dokončuje doktorát v oblasti kokpitů kosmických lodí pro komerční pilotované lety do vesmíru a koordinuje drobné projekty v oblasti pozemské stavební a systémové architektury kosmických systémů.

Poštovní aršík vytiskla Tiskárna Hradištko, s.r.o. Nominální hodnota příležitostného poštovního aršíku je 54 Kč a  zájemci si jej mohou zakoupit na kterékoliv specializované filatelistické přepážce, vybraných poštách a na webových stránkách České pošty.