Zpět

Letošní stan proti melanomu navštívilo 3780 lidí

Česká pošta byla letos už popáté v řadě partnerem akce Stan proti melanomu. Tato tradiční akce se letos konala v Praze, Brně a Ostravě již po čtrnácté a Česká pošta ve spolupráci s pořadatelem uskutečnila navíc ještě kontrolu znamének 18. 9. 2020 v Hradci Králové. Ve všech čtyřech městech bylo vyšetřeno 3 780 osob a odhaleno 138 nádorů, z toho 48 melanomů.

„Obrovský zájem o tuto dobročinnou preventivní akci, který byl téměř srovnatelný s minulými ročníky nepoznamenanými koronavirovou pandemií, nás příjemně překvapil. Navíc na rozdíl od minulých let jsme v přepočtu na počet vyšetřených zachytili rekordní počet zhoubných nádorů, především melanomů, u kterých to byl dvojnásobek,“ sdělil za pořadatele po akci prof. Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, přednosta její dermatovenerologické kliniky a zároveň předseda České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP, z.s.

Akce musela být z důvodu pandemie přesunuta z jara na podzim. Letos bylo ve stanech dohromady 14 vyšetřovacích ambulancí, v loňském roce 20. I přesto, že v loňském roce navštívilo akci 4 421 osob, objevilo se menší množství melanomů (28) než v letošním roce (48).

V době, kdy je pozornost společnosti zaměřena na šíření koronaviru, nelze zapomínat i na ostatní rizika. „Mezi ty patří i nebezpečí onemocnění melanomem, obzvlášť mezi lidmi, jejichž práce se uskutečňuje převážně venku pod slunečními paprsky. A právě takovou rizikovou skupinou jsou i pošťáci. Jsem rád, že je Česká pošta již tradičním partnerem Stanu proti melanomu a přispívá svým úsilím k podpoře prevence. Aktuální údaje jsou více než přesvědčivé, že je to správná cesta,“ říká personální ředitel České pošty Ivan Feninec.