Zpět

Česká pošta představila známku s Tomášem Baťou

Znamka-s-Tomasem-Batou

Česká pošta ve středu 16. března 2016 představila příležitostnou poštovní známku z cyklu Osobnosti s portrétem Tomáše Bati. Známka byla vydána ke 140. výročí narození významného československého podnikatele a tvůrce světového obuvnického impéria, které si připomeneme 3. dubna 2016. Akce se konala za účasti pravnuka Tomáše Bati, Thomase Archera Bati.

Poštovní známka výtvarnice Evy Haškové a rytce Jaroslava Tvrdoně byla vytvořena rotačním ocelotiskem kombinovaným s dvoubarevným hlubotiskem. Nominální hodnota známky činí 13 Kč. Byla vydána v počtu 600 tisíc známek a vytiskla ji Poštovní tiskárna cenin Praha.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil také pravnuk Tomáše Bati Thomas Archer Baťa, který v krátkém projevu poděkoval za vydání známky a spolu s Martinem Elkánem, generálním ředitelem České pošty známku představil veřejnosti.

„Jméno Baťa dnes zná celý svět a mnozí z nás jsou bezesporu hrdí na českého rodáka a „krále obuvi“ Tomáše Baťu, který spolu se svými sourozenci obuvnickou firmu ve Zlíně založil. Jeho postupy byly na svou dobu revoluční a ovlivnil nejen město Zlín, kde působil i jako starosta, ale například prosazováním projektů dálkové železniční, letecké, říční a silniční dopravy mířil ke zlepšení soustavy komunikací v rámci celého Československa,“ uvedl Martin Elkán a dodal: „Jsem rád, že Česká pošta může uctít tohoto významného člověka alespoň právě vydanou poštovní známkou“.

Zájemci mohli na akci, která se konala ve dvoraně Hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze, zhlédnout i vzpomínkový dokumentární film Tomáš Baťa I. režisérů Jaroslava Bařinky a Miloslava Kučery z roku 1993.   

Matyáš Vitík
tiskový mluvčí
Česká pošta, s.p.
vitik.matyas@cpost.cz 

Znamka-Tomas-Bata   Znamka-Tomas-Bata   Znamka-Tomas-Bata