Mezinárodní služby - novinky

Vzhledem ke zhoršené epidemiologické situaci v souvislosti s onemocněním Covid-19 nebude na zboží pro soukromou potřebu fyzické osoby vystaveno celní prohlášení na místě v prostorách pošty Praha 120. 

V případě Vašeho zájmu o osobní vyzvednutí zásilky a vystavení celního prohlášení v rámci zastoupení Českou poštou, s.p., zašlete doklady pro celní řízení na emailovou adresu osobne-praha120@cpost.cz

Děkujeme za pochopení. 

AKTUÁLNĚ:

Od 1. 10. 2021 se znovu mění způsob odbavování a rovněž platba DPH u některých zásilek, které dorazí do České republiky z území mimo Evropskou unii.

Od data účinnosti novely zákona o DPH platí povinnost uhradit DPH u každé zásilky se zbožím, které si fyzická osoba objedná a které přijde do EU zpoza jejích hranic (výjimkou je zboží, u něhož bylo DPH zaplaceno již na e-shopu). Neplatí žádný limit pro osvobození od DPH.

U všech zásilek do 150 EUR bude potřeba podat elektronicky celní prohlášení, pokud již nebylo podáno v jiném státě EU.

Více se dozvíte zde nebo na webových stránkách celní správy www.celnicka.cz.

 

Tento rok je ve znamení velkých změn v oblasti mezinárodních zásilek v souladu s požadavky a předpisy Světové poštovní unie. Česká pošta se na všechny změny pečlivě připravuje a zavádí je tak, abyste je vy, naši zákaznici, pocítili co nejméně, případně z nich získali nějaký benefit.

Co nás čeká v tomto roce?

Rok 2021 je ve znamení nejen legislativních změn, ale i inovací, nových benefitů a zkvalitňování elektronických podacích kanálů.

 1. K 1. 6. 2021 upravujeme Poštovní podmínky tak, aby bylo jasně vyspecifikováno, kdy a jak se zásilky opatřují Celním prohlášením CN 22/ CN 23.

Protože klademe velký důraz na správné podání zásilek do zahraničí a zejména na podání do „třetích zemí“, tzn. do zemí mimo Evropskou unii, byla v Poštovních podmínkách  srozumitelně stanovena pravidla používání celních prohlášení CN 22 nebo CN 23 a nově popsán i způsob vyplnění.

Důvod změny:

 • zpřísňující se podmínky zahraničních operátorů, kteří u zásilek ve stále větší míře vyžadují celní prohlášení.
 • eliminace vracení chybných zásilek zpět odesílateli, bezproblémové a rychlé celní řízení v zemi určení, výrazné zkrácené celkové doby přepravy a rychlé dodání adresátovi.
 1.  K 1. 10. 2021 zajistila ČP implementaci legislativy týkající příchozích zásilek ze zemí mimo celní a daňový prostor Evropské unie.
  Více informací naleznete zde.
 2. Do Podání Online bude přidána možnost tisku jednovrstvého tiskopisu CP 72.
   

Co se změnilo v poslední době

Zavedli jsme možnost vyplnit data k mezinárodním zásilkám on-line a ještě získat slevu.

 1. Do Podání Online (pro smluvní zákazníky) jsou integrovány našeptávače specifických produktových tarifních HS kódů, tedy slovní popis a sazební zařazení pro účely celního řízení (případné vyměření cla a daně v zemi určení). Přesný popis obsahu zásilky zkrátí celní řízení v cizině a tím se urychlí doručení Vaší zásilky.
  • Pro usnadnění vašeho zadávání tarifních HS kódů je od 1. 10. implementována funkce, která po zadání prvních tří znaků popisu zboží nebo čísla HS kódu, automaticky nabídne odpovídající česká synonyma včetně anglického překladu.
  • Z důvodu snazší orientace je součástí Podání Online číselník nejpoužívanějších HS kódů. Pokud v číselníku HS kódů nenaleznete přesný popis zboží nebo konkrétní HS kód (s přesností na 6 pozic – MZ platných) kontaktujte nás na emailu referent.mpp@cpost.cz pro doplnění číselníku o platný HS kód. Vaši žádost vyřídíme co nejdříve, nejpozději do dvou pracovních dnů.
  • Celý HS kód může mít až 10 číslic, přičemž čím více číslic obsahuje, tím se jedná o specifičtější definici zboží, nicméně dle mezinárodní dohody poštovních operátorů je požadováno datově předávat HS kódy v rozsahu právě na prvních 6 znaků a stejně tak uvádět těchto 6 znaků na doprovodné celní tiskopisy.
 2. Aplikace Poslat zásilku je přeložena do angličtiny a rozšířena o možnost předat podací data k mezinárodním zásilkám elektronicky, a to včetně dat celního prohlášení, které díky našeptávačům vyplníte mnohem snadněji.
  Přesný popis obsahu zásilky zkrátí celní řízení v cizině a tím se urychlí doručení Vaší zásilky.

           Víte, že aplikace Poslat zásilku, umožňuje:

 • předat data k podávané zásilce elektronicky (bez nutnosti registrace nebo uzavření smlouvy s ČP)
 • pro vybrané zásilky získat slevu
 • využít interaktivní našeptávače a kontrolní mechanismy (formát zahraničního PSČ, správný ISO kód cílové země, tarifní HS kódy, atp.)
 • vyplnit data celní prohlášky - stačí začít popisovat obsah zásilky a aplikace Vám zobrazí česká synonyma včetně anglického překladu, odpovídajícího tarifního kódu. 
 • Pokud v číselníku HS kódů nenaleznete přesný popis zboží nebo konkrétní HS kód (s přesností na 6 pozic – MZ platných) kontaktujte nás na emailu referent.mpp@cpost.cz pro doplnění číselníku o platný HS kód – realizace proběhne do dvou pracovních dnů.
 • zrychlit samotné podání zásilek na poště (u přepážky předložte vygenerovaný podací kód, je v něm zakódován podací lístek, stvrzení podání vám zašleme do emailu)
 1. Vyměňovací pošta Praha 120 se přestěhovala z ulice Plzeňská 290/139 na novou adresu: K Hrušovu 293, Praha 10 – Štěrboholy. A to spolu s Detašovaným oddělením 23 celní – poštovní styk Celního úřadu Praha – Ruzyně. Vše tak vyřídíte na jednom místě.
 2. Od 1. 1. 2021 je ČP uložena povinnost předávat adresní a celní informace o zásilkách do třetích zemí výlučně v komplexní datové podobě). Informační materiál ke stažení zde (pdf, 980kB). 

Více informací naleznete také na webových stránkách jednotlivých produktů a na dalších našich stránkách Celní řízení, Očekáváte zásilku ze zahraničí a Jak poslat zásilku do zahraničí, které jsou průběžně aktualizovány nebo u pracovníků Call Centra na tel. 800 10 44 10. Případně u svého obchodního zástupce.

Výše uvedená opatření přijímá ČP s ohledem na platnou legislativu a pro hladký průběh zavedení zatížení daní zásilek ze „třetích zemí“ a přechodu podavatelů na vyžadované formáty předávaných podacích dat. I nadále budeme rozvíjet preferované datové kanály a přinášet Vám další benefity plynoucí ze spolupráce s ČP.

Upozorňujeme, že tato webová stránka má informativní charakter a uvedené termíny a informace se, s ohledem na vývoj situace, mohou měnit.

Soubory ke stažení