Zpět

Poštovní historie na Pražském hradě

Společná expozice České pošty a Kanceláře prezidenta republiky je nově přístupná veřejnosti. Nachází se v prostorách tradiční pobočky na Pražském hradě s více než staletou tradicí své činnosti. Výstavní prostor je koncipován tak, aby vhodně doplňoval ostatní funkce a služby, které jsou na pobočce poskytovány. Obsahuje tři tematické celky, na jejichž přípravě se podílela pestrá škála lidí od kurátorů Poštovního muzea až po zástupce Kanceláře prezidenta republiky.

První z nich je zaměřen na širší dějiny poskytování poštovních služeb, přičemž se neomezuje pouze na téma historie samotné pobočky na Pražském hradě. Nabízí návštěvníkům i prohlídku autentických pomůcek, které byly na poštovních úřadech po celé zemi v minulosti běžně používány včetně dvou přesných replik dobových uniforem doručovatelů.

Vedle připomínky práce na historických pobočkách mohou návštěvníci docenit i výtvarnou hodnotu poštovních známek a dalších filatelisticky atraktivních materiálů. Důraz je přitom kladen na motivy, které se svým námětem váží k architektuře a umění Pražského hradu. Ke zhlédnutí tak jsou například vybrané interiérové detaily z obálek prvního dne vydání i velkorysá témata, jakým je například historický a výtvarný vývoj ikonického panoramatu Hradu, které dodnes dominuje pohlednicím z hlavního města.

Na přání zástupců Kanceláře prezidenta republiky je na pobočce zároveň přiblížena tradice prezidentského portrétu na poštovní známce společně s bližším připomenutím dvou významných projektů známkové tvorby posledních let. U příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa se ve snaze obohatit domácí známkovou produkci o reprezentativní témata objevily na našich známkách i prestižní motivy vyznamenání a státní symboliky, které v expozici rovněž našly své místo.

PODCAST:

13. 7. 2021 - Matyáš Vitík, tiskový mluvčí ČP (m4a, 233kB)

Na fotce ze přestřižení pásky jsou zleva Jan Novák, ředitel Sekce administrativní Kanceláře prezidenta republiky, Roman Knap, generální ředitel České pošty a Jiří Nováček, 1. náměstek ministra vnitra